Information for libraries

 • na webu

Nacházíte se zde: Úvod Pro přispívající knihovny Jak přispívat do SK ČR Dodávání dat Jak probíhá dávkový import Možnosti dávkových oprav záznamů

Možnosti dávkových oprav záznamů

Opakované zasílání již přijatých záznamů

Standardní import záznamů vylučuje ze zpracování záznamy, jejichž sigla+identifikační číslo (pole 910, podpole ax) se již v bázi vyskytuje.

Nastávají však situace, kdy chce knihovna již jednou zaslané záznamy poslat znovu:

 1. opravily či doplnily se údaje v poli 910 (signatury, údaje o odběru seriálu, poznámky k půjčování)
 2. knihovna dokument již ve svém fondu nemá a chce, aby její sigla byla z příslušného záznamu v SKC odstraněna
 3. přibyla další sigla v lokálním souborném katalogu (VŠ, AV)
 4. celý záznam byl opraven a doplněn, takže by pravděpodobně dostal vyšší váhu a mohl by nahradit původně poslaný méně kvalitní záznam (např. přibyl kvalitní věcný popis, záhlaví jsou připojena na autority)

Pro situaci 1 - 3 posílá knihovna dávku záznamu na "opravu odběru", pro situaci 4 na "opravu záznamu" Podle toho musí pojmenovat zasílaný soubor: na konci jména musí být _o nebo _z - viz konvence pojmenování souborů.

Opravit touto cestou nelze záznam ani údaje v poli 910 u seriálů!

Je to z toho důvodu, že správce záznamy seriálů upravuje a může docházet i k rozdělení údajů o odběru na dva záznamy - tyto změny by mohly být ztraceny a nahrazeny údaji nesprávnými.
Pro opravy údajů o odběru u seriálů je nutné použít online formulář, který bude obsahovat i pole pro vzkazy správci SK, co je třeba dále v záznamu opravit.

Celý záznam je možné dávkově opravit pouze v případě, že:

 • v příslušném poli 910 je obsaženo jediné podpole x s identifikačním číslem záznamu v lokální bázi (tj. nedošlo k mergovaní více záznamů od jedné knihovny ani ke změnám v identifkačních číslech)
 • dojde ke shodě 910ax v záznamu zasílaném za účelem opravy a v záznamu v bázi (tj. záznam již byl skutečně do SKC přijat s příslušným identifikačním číslem)
 • shoduje se i sekundární klíč (tj. nedošlo ke změně v polích, z nichž se tento klíč vytváří; to sice zabrání tomu, aby se dal touto cestou vyměnit záznam, když se opraví např. překlep v názvu, ale zároveň to vyloučí možnou situaci, že knihovna, která má ve své bázi duplicitu identifikačního čísla nebo čísla měnila, způsobí převedení dalších vlastníků na úplně jiný, nesprávný záznam)
 • zaslaný záznam má vyšší váhu než záznam v bázi, nebo stejnou váhu + shodného vlastníka; jinak dochází při shodě 910ax pouze k náhradě údajů v poli 910


Touto cestou tedy nelze opravit záznam pokud:

 • knihovna změnila identifikační čísla ve své bázi
 • záznam v bázi pod sebou skrývá dva nebo více záznamů od příslušné knihovny (skutečná nebo nepravá duplicita na základě shody klíče)
 • došlo ke změně v klíčových polích (název, rok vydání, stránky ap.)


Údaje v poli 910 je možné dávkově opravit pouze v případě, že:

 • v příslušném poli 910 je obsaženo jediné podpole x s identifikačním číslem záznamu v lokální bázi (tj. nedošlo k mergovaní více záznamů od jedné knihovny ani ke změnám v identifkačních číslech)
 • dojde ke shodě 910ax v záznamu zasílaném za účelem opravy a v záznamu v bázi (tj. záznam již byl skutečně do SKC přijat s příslušným identifikačním číslem)

Oprava údajů v poli 910 / Odpis sigly

Zásada:
zasílaný soubor musí obsahovat celé záznamy (kvůli tvorbě klíče) a ve jménu souboru musí být na konci označení _o (např. aba001uc.mal_oo2006_o).

Ve společném souboru mohou být obsaženy záznamy k opravě údajů i k odpisu sigly.

Oprava pole 910:
Dojde-li ke shodě identifikačního čísla, v záznamu v bázi je příslušný výskyt pole 910 nahrazen obsahem pole 910 ze zasílaného záznamu. Je-li na vstupu více výskytů pole 910 (např. u souborných katalogů VŠ nebo AV), dojde k výměně údajů u všech.

Odpis sigly:
Aby došlo k odpisu sigly, je nutné, aby podpole p v poli 910 (poznámka) obsahovalo hodnotu "ODPIS". Při shodě identifikačního čísla je příslušný výskyt pole 910 vymazán. V případě, že příslušná knihovna byla jediným vlastníkem dokumentu, zůstává v záznamu sigla ABA100 (=bez vlastníka).

Oprava záznamu

Zásada:
ve jménu souboru musí být na konci označení _z (např. aba001uc.mal_oo2006_z).

K náhradě celého záznamu (se zachováním údajů o dalších vlastnících záznamu v dalších výskytech pole 910) dojde v případě shody identifikačního čísla i sekundárního klíče:
a/ pokud má nový záznam vyšší váhu než záznam v bázi
b/ pokud má nový záznam stejnou váhu, ale oba záznamy mají stejného vlastníka
V ostatních případech dojde pouze k náhradě příslušného výskytu pole 910.

Statistické a chybové výstupy

Výsledky importů oprav jsou přístupné na http://aleph.nkp.cz/web/skc/sigla/siglao.htm (např. http://aleph.nkp.cz/web/skc/aba100/aba100o.htm)

"Opravit" záznamy, v nichž došlo ke změně v klíčových polích a které tudíž nebylo možné opravit touto cestou, je možné dvěma kroky:

1/ poslat tyto záznamy jako "ODPIS", čímž se docílí odstranění výskytu příslušné sigly a příslušného identifikačního čísla
2/ poslat tyto záznamy znovu jako nové

29.06.2021
Hledej
Multivyhledávač
Klíčové slovo
Název
Autor
« září 2021 »
září
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Anketa

Co z níže uvedeného využíváte v záznamech v SK ČR nejčastěji?

zobrazení na mapě
propojení do katalogu knihovny
citace
obálky a obsahy
plné texty
spinner
Total Votes: 264